Yazılım Sektörü İş İmkanları !

Geleceğin meslekleri sıralamasında her zaman adını görebileceğimiz Yazılım Mühendisiği ve Bilgisayar Mühendisliği mesleklerinin iş imkanlarına hadi hep birlikte göz atalım.

1-Bilgisayar mühendisi olarak bir eğitim kurumunda donanımsal ve yazılımsal eğitimler verebilirsiniz

2-Bilgisayar mühendisi olarak özel sektörde uygulamalar geliştirebilirsiniz. Yalnızca bir şirket’e para için yapmak yerine , kendiniz için de bir uygulama geliştirip , şirketlere satabilir veya uygulamadan para kazanmak için belirli bir kullanıcı sayısına ulaşmayı bekleyebilirsiniz.

3-Bilgisayar mühendisi olarak , kendi girişiminizi yaparak para kazanabilirsiniz. Girişiminizi büyüterek yatırım alabilecek hale getirdiğinizde şirket kurabilirsiniz.

4-Yazılım mühendisi olarak , website tasarımları yapabilirsiniz.

5-Bilgisayar mühendisi olarak bir şirkette siber güvenlik hattında çalışabilirsiniz.

6-Yazılım mühendisi olarak şirketlere güvenlik sağlayan programlar kodlayabilirsiniz.

7-Bilgisayar Mühendisi olarak , bir şirkette Analiz kontrol ekibinde görev alabilirsiniz.

8-Yazılım mühendisi olarak , Rover gibi robotik kodlamalar yaparak robot üreten bir firmada çalışabilirsiniz.

9-Yazılım mühendisi olarak , App Tester olabilirsiniz.

10-Yazılım mühendisi olarak , yeni bir internet ağı oluşturarak kendi internet şirketinizi kurabilirsiniz.

Arkadaşlar bahsettiğim iş fırsatları hem bilgisayar mühendisliği hem de yazılım mühendisliği için geçerlidir. Mesleklerin önüne yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği yazmamın çok önemi yok. Çünkü bir App Tester bilgisayar mühendisi olabileceği gibi , Bir yazılım mühendisi de bir şirkette analiz kontrol ekibinde görev alabilir.

Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında yapılan bu karşılaştırmaların çoğu ikisi için ortak meslekleri doğuruyor. Elbette ki Bilgisayar mühendisi’nin yapamayacağı işler olup , o işi yazılım mühendisi’nin yapabileceği işler vardır. İki meslek dalı da Computer Science alanına girmekte. Ve eğer Computer Science alanında bir şirkette çalışmak istiyorsanız , emin olun şirket’in sizi işe alması çok kolay olacaktır. Çünkü bu dönemde hangi alanda okul okuduğunuzun pek önemi yok. Önemli olan hangi alanda kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir.

 

İçeriği Oyla
Techno Ares