Yapay Zeka Tehdit mi , Fırsat mı ?

0
31
views

Yapay zeka her zaman karşımıza olumsuz yönde görüşler ile dikkat çekti. Peki yapay zeka’nın gelecek yıllara güzel etkisi olacak mı ? Ne olacak  ?

Birçok bilim insanı yapay zeka’nın gelecek vadede tehdit oluşturabileceğini ve yapay zekaların kontrollü bir şekilde üretilip , insan zararına üretilen her yapay zeka üreticisinin yargılanması gerektiği düşüncesinde. Ancak Yapay zeka’nın gelecek vadeden bir proje olduğunu düşünen bilim insanları da mevcut. Yapay zeka çoğu zaman robotlar’ın “insanoğlunu yok edeceğiz” demesiyle kötü olarak anılmasını sağladı. Oysaki burada Yapay Zeka’da değil bu robotun üreticisinde sorun vardır.

Yapay Zeka nedir  ? 

Hepimiz Robot Sophia’yı duymuşuzdur. Her gün kendi kendine yeni mimikler , yeni duygular ve yeni sözler öğrenmekte. Peki yapay zekalar hiç görmediği bir duyguyu öğrenebilir mi ?

Bu soruya şöyle cevap verebiliriz ;

Yeni doğan bir bebek konuşmayı çevre etkisiyle , mimikleri çevre etkisiyle öğrenir. Yani yeni doğmuş olan bebeğin çevresinde hangi dili konuşursanız , bebek’de o dili öğrenir. Siz bebeğin yaşamı boyunca hangi duygularla karşı karşıya gelmiş iseniz , bebek’de bu duygu ve mimikleri sizden öğrenir.

Yani Robotların “İnsanoğlu yok olacak” demesi tamamiyle çevre etkisi ile söylenmiş bir sözdür. Yapay zeka’ya sahip olan Robot Sophia’yı üreten Bilim adamı’nın söylediklerine göre yapay zeka’nın yapay zeka sayılabilmesi için öncesinde bu yapay zeka adını verdiğiniz şey’e ( robot , araba , mobil cihaz) bir kaç bilgi öğretmeniz gerekmektedir. Çünkü Yapay zeka’lı bir robotun bilginin ne olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Bilginin ne olduğunu öğrenen robota , bilginin nasıl öğrenilebileceğini de öğretmeniz gerekmektedir. Robot bu zaman Yapay Zeka sayılabilir.

Bu bölümden sonrası Yapay Zeka geliştiricileri içindir ; 

Bu kadar bilgiden sonra Yapay Zeka’yı size neden anlattığımı soracaksınızdır. Sizler de Türkiye’den bu yazıyı okuyorsunuzdur ve Yapay Zeka’ya verilen önemin Türkiye’de ki azlığının farkındasınızdır. Bir espri ile bitirelim ;

Yapay Zeka İf-Else Komutlarından İbaret Değildir.