Xiaomi MIUI Nedir?

MIUI, Xiaomi tarafından Xiaomi telefon ve Tabletler için geliştirilen android tabanlı işletim sistemidir (ROM).   2 Çeşit ROM vardır.

  1.  Stock Rom :  Android işletim sitemini kullanan markaların geliştirdiği, telefonlara kurduğu ve zaman zaman güncelleme alan ROM’lar dır.
  2. Custom Rom :  Resmi Stock ROM’lar üzerinde kurum/grup veya bireysel olarak değişiklikler yapılarak piyasaya sürülen ROM’lar dır

MIUI bir custom ROM’dur. Custom ROM’un en büyük farkı ise Stock ROM’larda bulunan gereksiz olarak telefonda bulunan uygulamaların Custom ROM’da bulunmamasıdır.  Diğer bir husus ise şudur : Arayüz üzerin de optimizasyonlar  yaparak  performans iyileştirmeleri sağlayabilmektir.

MIUI 10

Tasarım açısından IOS arayüzüne benzemektedir diyebiliriz. IOS ta ki gibi uygulamaların bulunduğu bir menü bulunmamakta. Arayüz de ki ikonlar gerçekten arayüze hoş bir görüntü katabilmekte.

MIUI arayüzünün, en çok  dikkat çeken tarafı ise görselliği ve kullanım zenginliğidir örneğin;  akıllı tuşlara , meknik tuşlara ve çift tıklamalara , tuşlara  özleştirebilme sağlayabilmektesiniz. Ayrıca Bir çok özelliğini de değiştirebilmektesiniz. Binlerce temayı barındıran tema uygulaması  ve Tencent ödüllü Antivürüs yazılımı telefon arayüzünde bulunmakta. Ve gerçekten başarılı bir şekilde çalışmakta olduğunu söyleyebilirim.

 

Yaklaşık 1 yıldır MIUI arayüzünü kullanmaktayım ve hoşuma gitmeyen bir husus var. Sistemin kendi bazı uygulamalarında çıkan reklamların olması pek hoş olmamakta. Ama ücretsiz bir şekilde hizmet sunduğundan dolayı normal karşılayabiliriz. Beni mutlu eden husus ise gerçekten sürekli olarak MIUI arayüz güncellemesi alıp her güncelleme ile farklı kendini belli eden ufak özellikler gelmesidir.

Yazılarımız yorumlarınıza açıktır 🙂  Yazımızı beğendiyseniz sosyal hesaplarınızda bizi etiketleyerek paylaşabilirsiniz. 🙂

İçeriği Oyla
Techno Ares