Silikon Vadisi Hakkında Bilgiler !

Teknoloji ile ilgilenen çoğu insanın silikon vadisi çalışma ortamını bilme ihtimaline sahip.

Peki bu Silikon Vadisi denen ortam nedir ?

Silikon Vadisi , Amerika’nın california eyaletinde bulunan bir teknoloji çalışma ortamıdır. Google , Facebook ve amazon gibi dünyanın en büyük şirketlerine ev sahipliği yapmış olan Silikon vadisi , her yıl 250.000’den fazla girişimci’nin yatırım bulmasını kolaylaştırıyor.

Silikon Vadisi bir teknoloji ortamı olmasından dolayı , hergün yeni uygulama ve yeni girişimler duyma ihtimaliniz yüksektir. Silikon vadisi’nin bir başka iyi özelliği ise her meslek dalını teknolojiye bağlayabilmeniz oluyor. Eğer silikon vadisinde mobilyacıysanız , o kuruma ait bir mobil uygulama geliştirerek girişiminize başlayabilirsiniz.

Yalnızca mobil uygulama geliştirerek büyük şirket haline gelen bir çok girişimci mevcut. İnsanlar , bir çalışan aradıkları zaman kaç yaşında olduğunuza , eğitim bilginizin ne durumda olduğuna değil yalnızca ne kadar ve hangi konuda bilgi sahibi olduğunuza bakmaktadır.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi tam bir teknoloji yuvasıdır. mCode , Uber , lyft , youtube , Whatsapp , Ocules , Oracle , Udemy , Twitter gibi şirketlere de ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye’de böyle bir ortama sahip olabilir miyiz ?

Türkiye’nin teknolojiye olan ilgisine bakacak olursak bu elbette ki mümkündür. Ancak Türkiye’de küçük yaşta başlayan bir girişim yaş’a göre değerlendirildiği için yatırım alamayıp kapanan girişimler mevcut.

Türkiye’de bunun önüne geçilmesi durumunda , binlerce Türk genci’nin girişimlerinin dünya çapında proje ortaya koyabileceklerine inanıyorum.

 

İçeriği Oyla
Techno Ares