Sıkıştırma Teknolojisi Nedir ? ( Data Compression )

Sıkıştırma teknolojisi , siber güvenlik dalında oldukça önemli bir unsur olmakla beraber , neredeyse tüm büyük projelerde ve 21. yüzyılın en büyük şirketlerinin kullandığı teknolojilerden biridir. Peki tam olarak nedir bu sıkıştırma teknolojisi ?

Sıkıştırma teknolojisi , bir dosya veya veri’nin , boyutuna bağlı olarak sıkıştırılma durumudur. Yani bilgisayarınızda oluşturmuş olduğunuz bir dosya veya veri’nin boyutu’nun çok büyük olduğunu düşünelim. İleride bu veri veya dosyayı projenize dahil etmeniz gerek ancak kullandığınız yazılım çok büyük verileri kabul etmemekte olabilir. Çünkü bazı kullanılan ofis programlarında bir dosyayı oluşturmuş olduğunuz projeye dahil edebilmek için o veriyi veya dosyayı parçalara bölüp öylece yerleştirmeniz gerekmektedir.

Ancak sıkıştırma teknolojisi ile veri veya dosyanızı parçalara bölüp o şekilde kullanmak zorunda değilsiniz. Oluşturmuş olduğunuz veri veya dosyayı sıkıştırmanız durumunda , 20 gb’lık bir dosya ise kaç kere sıkıştırdıysanız onun yarısı kadar dosya küçük gözükür. Dosya’nın içerisindeki veriler yok olmaz ancak sıkıştırıldığından dolayı dosyayı bir kaç farklı şekilde açmanız gerekir.

Varsayalım ki 20 gb bir dosyanız var ve bu boyut oluşturmuş olduğunuz projeden daha büyük olduğundan dolayı bunu projenize dahil etmekte sıkıntılar çekiyorsunuz. Siz bu dosyayı 1 kere sıkıştırırsanız , 20/2 yani 10 gb ‘lık bir soya haline bürünür. bu dosyayı aynı anda 2 kere sıkıştırmanız durumunda , daha önce sıkıştırılıp 10 gb olan dosya kendi içinde yine 10/2 yani yine 2 ye bölünür. Böylece 20 gb’lık bir dosya 5 gb’lık bir hale geldi. Projeniz oluşturduğunuz dosyadan daha küçük ise sıkıştırmış bir dosyanız olduğu halde hata verebilir. O dosyayı , projenizden daha küçük bir hale gelene kadar sıkıştırmanız gerekmektedir. Sonrasında rahatlıkla istediğiniz dosya veya veriyi kolayca projenize dahil edebilirsiniz.

İçeriği Oyla
Techno Ares