Sık sorulan sorular

Çevremizden ve mail olarak gelen soruları yayınlarayacağımız menüdür.


Yazılıma nasıl başlarım ?

İlk başlangıcı yazılımın ne olduğunu öğrenerek başlamalısınız. Neler öğreneceğinizi nelerin gerekli olduğunu nelere dikkat edileceği tarzında şeyleri araştırarak başlayabilirsin. 2. Adım ise başlangıca uygun bir programlama dili öğrenmek olabilir.  C# ‘ı önerebilirim. Hangi dil olursa olsun programlamanın temelini alırken bol bol pratik yapmak çok önemlidir.


Yazılımcı kriterleri diye birşey var mı ?

Evet kısmen vardır. Bir yazılımcının yaptığı işe merakı olmak zorundadır. Merak oluştukça yeni şeyler öğrenip kendini geliştirebilmektedir.  Merakı olmayan yazılımcı her zaman yerinde sayan yazılımcıdır.


Yazılıma başlayan kişinin nasıl bir bilgisayar ihtiyacı vardır ?

Ahım şahım bir bilgisayara ihtiyacı yoktur. Günümüz şartlarında orta düzey sayılabilecek birçok bilgisayarda yazılım eğitimi için yeterli olacaktır.


Site yazarları teknoloji & yazılım ile nasıl  ilgilenmeye başladı ?

Teknoloji’ye karşı olan ilgim küçüklükten gelen merak ile başladı. Yazılma olan ilgim ise 2017 eylül ayında okulun açılması ile okuduğum alanın programlama dersinde hata ala ala dahada meraklanıp udemy’den öğrendiğim programlama dilinin kursunu alarak okul konularını önden takip edip  ve bu eğitimleri alırken gerçekten mutlu olduğumu aynı zamanda iyi sonuçlar aldığımı farkettiğim de gerçekten ilgi duyduğumu anlamıştım.

-Derman KARATEKE

Başta oynadığımız oyunlar ve kullandığımız uygulamaların nasıl yapıldığını merak ederek araştırmaya başladım.Bu merak bendeki düşünce ve mantığın gelişmesine neden oldu.Neden kendi oyunum ve uygalamalarımı yapıp kullanmayayım ki! Yazılıma olan ilgim günden güne arttı.Kendi projelerimi yapıp mutlu olunca daha güzel şeyler ortaya çıkarmaya başladım.O gün bugündür kendimi geliştirdim geliştirmeye de devam ediyorum. C# hayatımın bir parçası haline geldi ve o yolda bu günlere geldim.Şimdide büyük projeler yapma umuduyla yola çıktık.

-Ali REYHAN

Açıkçası başlangıçta hiç bir ilgim yoktu ve yalnızca security researcher olarak sitelerde açık arayarak , site sahibine para karşılığında açığın ne olduğunu söylüyordum.  O zamanlar da Linux kullanıcısıydım ve linux’un içerdiği yazılımlar hep dikkatimi çekmişti çünkü bir yazılımın içerisinde sayamayacağınız kadar yazılım bulunuyor. Bunun nasıl mümkün olabileceğini anlamak amacıyla file compression tech. alanına bir giriş yaptım. Dosyaların ilk olarak Java programlama dili ile sıkıştırıldığını görünce java dilini hemen öğrenmeye başlamıştım. Ancak dosya sıkıştırma işlemi bir çok algoritma sonucu oluşuyordu ve ben henüz hello world bile yazamıyordum. Java değilde daha basit programlama dillerine yönelerek kendimi geliştirmekteyim.

-Burak KARASU

 


Technoares’i açma amacınız nedir?

  • İlk amacımız oluşturduğumuz eğitim serileri ile bizi takip eden insanları eğitim verebilmek.
  • İkinci amacımız ise yeni yeni öğrendiğimiz bilgileri dahada araştırıp sonradan burada yazarak hem size bilgi kazandırmak hem de kendi bilgilerimizi güncel tutup tekrar edebilmek.

    Yazarların kullandığı Bilgisayar & Telefonlar

Bilgisayar : Lenovo NB V330  + orta düzey toplama bilgisayar

Telefon : Xiaomi Red Mi Note 4

-Derman Karateke

-Burak Karasu

Bilgisayar :Lenovo G580

Telefon :Samsung Galaxy Neo 3

-Ali REYHAN

Bilgisayar: Dell Insprıson n5030

Telefon: Samsung Galaxy J5 PRO

 


Yazarların Gelecekte olmak istediği meslekler?

-Derman KARATEKE

Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği arasında çelişkideyim. Yapmak istediğim iş ise kendi ofisimi kurup hem yazılım üzerine belli başlı programlar yapıp satmak. Yanı sıra technoares’i gerçek bir şirket kuruluşu haline getirebilmek.

-Ali REYHAN

Yazılım mühendisliği istiyorum ama Bilgisayar Mühendisliği ‘ne de gidebilirim hayallerinizi gerçekleştirmek için yola çıktıysanız ne önemi var ki yazılımla aram daha iyi olduğu için yazılım mühendisliğine ilgim daha fazla. Şu anda C# üzerinde çalıştığım için C# PROGRAMMER olabilirim. C# üzerinde başarılı olursam kendi yazılım şirketimi kuracağım.

-Burak KARASU

Açıkçası ben de Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındayım diyebilirim. Ancak benim için bir opsiyon daha var. Siber güvenliğe olan ilgimden dolayı Security Researcher olmakta hedeflerimin arasında. Şu an güncel olarak Front-end olarak web site arayüzlerini kodluyorum. Bu yüzden web designer /web developer’lığı da düşünmekteyim.

İçeriği Paylaş
Techno Ares