Rover Nedir ?

Nasa’nın kurulduğu dönemden beri üzerinde çalıştığı bu teknolojik araç’da neyin nesi ?

Rover , kısacası uzaya gönderilmek üzere yapılmış bir robot diyebiliriz. Tam açıklaması ise , uzaya gönderilmek üzere programlanmış yapay zekaya sahip bir robottur. Ve Rover adlı robotlar , uzayda gezegenlerin üzerlerine yollanarak , üzerine düştükleri gezegenlerde yaşam ararlar.

Gezegen hakkında insanoğlu’nun bilgi edinebilmesi için uzay’dan ve gezegen üzerinden anlık fotoğraflar çekip dünya’da robotla iletişim varsa merkezi sisteme yollar. Yoksa fotoğrafları kaydedip , dünyaya geri geldiğinde incelenir. Ayrıyeten sahip olduğu ses dinleme cihazı sayesinde uzaydan gelen herhangi bir garip sesi anlık olarak kaydeder.

Sahip olduğu ileri düzey hareket sensörü ile en ufak bir hareketi bile kaydetme yeteneğine sahiptir.

Fotoğrafta ki uzay aracı ileri düzey geliştirilmiş bir Rover’dır. New York’ta yolda giderken görebileceğiniz bir uzay aracıdır. Üretim sonrasında New York sokaklarında test sürüşleri yapılmaktadır. Tekerleklerin gönderileceği gezegen’in yeryüzüne göre yapılmasından ziyade tekerleklerde bulunan turbolar , Uzay aracı’nın havalanmasına yardımcı oluyor.

Yalnızca dış taraftan özellikler eklenmemiştir. Uzay aracı’nın içinde bir yatak odası kadar alan vardır. Nasa, Uzayda iken tuvalet ihtiyacının giderilmesine de çözüm bulmuş ancak bu insan atıklarını bir şekilde enerjiye dönüştürme çalışmalarına da başladı.

İçeriği Oyla
Techno Ares