Roketler Nasıl Çalışır ?

Roketler nasıl çalışır , Roketler’in çalışma prensibi nedir ? 

Roket , öncelikle fırlatılış anında yüksek hıza çıkmak için sıvı oksitleyici yakıt karışımını alır.  Karışım , roket’in yanma haznesinde yanar. Bu oda yüksek sıcaklığa dayandığından dolayı roketler için çok önemli bir bölümdür.

Yüksek hızlı roket , özel olarak şekillendirilmiş bir roket memesinden geçer. Meme’nin işlevi egzozu daha yüksek bir ısıya çıkartmak , böylelikle daha hızlanmasını sağlamaktır.

Bu Tür memeler , Yakınsayan Saptırma Memesi olarak bilinir.

Sıvı yakıt Yakıt yanma haznesine girmeden önce , Meme gövdesinin etrafından geçer. Bu , meme kapağının sıcaklığının düşürülmesine yardımcı olur aynı zamanda enerji tasarrufu olur. Yakıtı ve oksitleyiciyi Uygun bir oranda pompalayabilmek için bu tür pompalar aynı mil üzerinden çevrilebilen Türbin ile gerçekleşir.

pompa türbin bölümü , Turbo pompa gibi çalışır.

Gaz üreteci , tirbünü döndüren sıcak gaz enerjisini üretir. Böylelikle uçuş süresi daha uzun tutulması sağlanır. En aşağıda bulunan sıvı yakıt tiribünü ise roketin en önemli noktalarından biridir. İçinde bulunan kimyasal maddeler ile tepkime oluşturularak , Roketin doğal bir itici güce sahip olması sağlanır. Örnek olarak ; 

%60 Potasyum nitrat + %40 Şeker + Isı

KCLO3 + C6H12O6 (+ısı) = O3 + CO2

İçeriği Oyla
Techno Ares