RAM Nedir ? (Random Access Memory) #Donanım Parçalarını Öğreniyorum

0
42
views

RAM (Random Access Memory) (Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarın en kritik parçalarından biridir. İşlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir hafıza birimidir.  Geçici anlamı elektrik kesildiğinde,bilgisayar kapatıldığında yani RAM’den güç kesildiğinde hafızasından verilerin silinmesi anlamındadır.

İşlemci ile harddisk arasında görev yapar. RAM işlemci ile Harddisk arasında geçici verilerin tutulmasını sağlar.  Verilerin hızla yazılıp okunmasını sağlayan bir bellektir. İşlemcinin daha hızlı işlem yapmasını sağlar.

Harddiskte tutulan verileri neden RAM’de tutmak isteriz?

Harddisk işlemciye karşı çok yavaş kalmaktadır ve bu nedenle işlemlerin ilerlemesi büyük sıkıntı olacaktır. İşlemci RAM’e harddiskten çok daha hızlı erişir. Ram’in okuma yazma hızı  harddiske varanla çok daha hızlıdır. Bu nedenle RAM’de geçici olarak tutulur.

Eğer çağırılan program sahip olunan RAM’den daha büyük bir hafızaya sahip ise aralıklarla harddisk’ten veri trasferi yapması gerekmektedir.

RAM Yongaları

RAM yongaları, üretim teknolojilerinin gelişip değişmesi ile zamanla değişmiştir. Günümüzdeki RAM yongaların da bacakları altta olacak şekilde CSP yapıdadır.

Bellek yongaları, genelde ufak bir PCB yüzeyin üzerine dizilmiş ufak siyah yongalar halindedir.

Statik RAM

Genellikle tampon bellek olarak kullanılır.  SRAM’de denir. Çok pahalı olup çok hızlı bir RAM  türüdür. Genellikle anakarta tümleşik durumdadır. Yenisi ile değişimi zordur.

DRAM (Dynamic Random Access Memory-dinamik RAM)

Statik RAM’den daha yavaş ve daha ucuzdur.  Küçük mimari yapı ve makul derecede hız sunması sayesinde tercih edilir.

Mikroskobik kapasitörler ve transistörler sayesinde 1 ve 0 ‘ları saklayan özel bir yarı iletkendir.

SRAM’in zamanla değişmesi gerekmezken DRAM ise periyodik bir zamanla değişmesi gerekmektedir.

DDR (Double Data Rate-İki kat veri transferi)

Yüksek bant genişliği ve yüksek performans sunan RAM çeşididir. Günümüz teknolojisinde kullanılan DDR RAM’ler  bilgisayarda istenilen performansı alabilmek adına üretilmiştir.

DDR Çeşitleri

DDR 1: 200-400 MHz çalışma hızını sunan eden RAM’lardır.

DDR 2: İlk  kez Çift Kanal Mimarisi’nin ortaya konduğu RAM çeşididir. 400-1066  MHz arasında kullanıma sunulan daha çok performans alınması sağlanan RAM’lardı.

DDR 3: Şu anda dahi hala kullanılan bu RAM 800-1860 MHz arasında çalışma kapasitesi olan RAM’lerdir.

DDR 4: En üst düzey performansın sağlanması için Quad Channel’ı koşulu koyan  2133-3200 MHz hızı olan RAM’lerdir.

 

MHz Nedir(Megahertz)?

Hertz (Hz) frekans birimidir. Saniye başına düşen devir sayısını ifade eder. 1 Hz saniyede 1 devir,  1 MHz saniye başına 1,000,000/s devir şeklinde tanımlanır. İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz’den alır.

 

Yardımcı Kaynak :

GameObur 

PC Hocası Forum 

Milliyet.com.tr  

techWorm