Python Programlama Dili Neden Gittikçe Daha Popüler Hale Geliyor ?

0
48
views

Python programlama dili’nin oldukça çok kullandıldığını çoğu masaüstü yazılım ve web yazılımlarında görebiliriz. Gittikçe popülerleşen bu programlama dili neden her gün daha fazla popülerleşiyor hadi bakalım !

1- Python programlama dili’nin geniş kütüphaneleri kapsaması , bu programlama dili ile çeşit çeşit projeler yapılmasını sağlıyor.

2- İleri seviye yapay zeka komutları çalıştırma gereği duyulduğunda Python programlama dili’nin OpenCV kütüphanesi bu gerekliliği ortadan kaldırıyor. OpenCV dünya’da en çok kullanılan yapay zeka kütüphanelerinden biridir.

3- Sadece Bilgisayar ortamlarında ki yazılımlar için değil , web uygulamaları , uzay teknolojileri dalında da kullanılabilir bir çok kod kütüphanesi mevcut. Yapılan Rover yarışmaları’nın çoğunda yarışmaya katılanların OpenCV kullandıklarını duyabilirsiniz.

4- İş olanakları yüksek olması , Python’u en popüler dillerden biri haline getirmesinde en büyük etmenlerden biri. Google’ın arka geliştirilmesi python programlama dili ile gerçekleşti. Ve Google , Python dilinde uzmanlaşan insanları işe alabiliyor. Python ile bir Ağ sistemi bile oluşturabilir. Yani eğer python programlama dilinde uzmanlaşmış iseniz , kendi internet sağlayıcı sunucunuzu kurabilirsiniz. Verilerinizi depolayabilecek bir sistem oluşturabilirsiniz.

5- En güvenilir dillerden biri Python programlama dilidir. Kodlarınızı hangi editörde çalıştırırsanız çalıştırın , Kodlar kaydedilmemişse sistem kodlarınızı otomatik olarak kaydetmektedir. Yani python ile bir proje hazırlamaktaysanız ve istemeden editörden çıkış yaptıysanız , sistemin kodlarınızı otomatik olarak kaydetmesi sizi işten kovulmaktan kurtarır.

6- Python programlama dili’nin yaygın olarak kullanılması , yaptığınız bir projede takıldığınız bir yerde kolayca kaynak bulabilmenize yardımcı olmakta. En az kullanılan kütüphaneler hakkında bile bir çok kaynak bulabilirsiniz. Sizlere önerebileceğim başka bir yardımcı kaynak sitesi ise Github.com‘dur. Github’da bir çok konu ve programlama dili hakkında bilgiler bulunmaktadır. Github’da genellikle şirket çalışanları , yazdıkları kodları paylaşması durumunda , kodları okuyup analiz etmeniz ve kendinizi bilgisayar yerine koyup , ben bilgisayar olsaydım ve bana bu komutlar verilseydi ne tür bir hareket sergilerdim diye düşünmelisiniz.

Python Pogramlama dilleri’nin kullanım istatistikleri