NASA – InSight Projesi Nedir ?

0
28
views

NASA’nın geliştirmiş olduğu InSight adlı robotu uzay bilimi ile ilgilenen insanların duymuş olmaları muhtemel. NASA’nın 5 Kasım’da fırlattığı InSight adlı robot bugün Türkiye Saati ile tam olarak 22:47’de kızıl gezegene yani Mars adlı gezegene inişini gerçekleştirecek. 

Bu robot , Mars’ta daha gelişmiş detaylar’a ve veriler’e ulaşılması açısından çok önemli bir proje. Çünkü bu robot test aşamalarında beklenenin üstünde bir performans sergileyerek dakikada binlerce fotoğraf çekip onları iletmekte başarılı oldu. Mars’tan iletilecek olan fotoğraflar , NASA ve uzay bilimi dalında çalışan insanlar için bilgi ve veri dağıtacak. Piksellenme sorununu da ortadan kaldırdıkları düşünülüyor.

Robot’un gerçekleştireceği en önemli projelerinden biri ise Mars adlı kızıl gezegen de deprem olup olmadığını kontrol etmek. Bildiğiniz üzere Mars adlı gezegen , Dünya’dan sonra yaşamın var olacağına inanılan ( şuanlık ) tek gezegen.

Robot’un Mars yörüngesine inişinin her anını görmek isteyen insanlar için NASA o görüntüleri canlı yayın olarak verecek.

Nasa aynı zamanda Olayları anlık olarak takip etmek isteyen insanlar için bir zaman çizelgesi verdi.

  1. Aşama : 00:40 (TSİ) – Yolculuk modülünden ayrılışın başlaması
  2. Aşama : 00:41 (TSİ) – Uzay aracının sakin bir iniş için hava destekleri’nin çalıştırılması
  3. Aşama : 00:47 (TSİ) – Saatte 19,800 km hızla atmosfere giriş
  4. Aşama : 00:49 (TSİ) – heat protection shields ( ısı koruma kalkanları)’ın en yüksek sıcaklık seviyesine ulaşması. oluşacak olan sıcaklıktan dolayı 15 saniye sonra radyo sinyallerinde sorun yaşanabilir.
  5. Aşama : 00:51 (TSİ) – Paraşütün açılması – Paraşüt açıldıktan 15 saniye sonra ısı kalkanından ayrılma gerçekleşecek. Bundan 10 saniye sonra da iniş aracının üç ayağı açılacak.
  6. Aşama : 00:52 (TSİ) – Yüzeye olan mesafeyi ölçen radarlar açılacak.
  7. Aşama : 00:53 (TSİ) – İlk radar sinyallerinin alınması – Sinyal alındıktan 20 saniye sonra arka kabuk ve paraşütten ayrılınacak. Yarım saniye sonra iniş roketleri çalışmaya başlayacak. 22 saniye daha geçince InSight’ın hızı saatte 8-10 kilometreye kadar düşecek.
  8. Aşama : 00:54 (TSİ) – Beklenen Mars’a iniş zamanı
  9. Aşama : 01:01 (TSİ) – InSight’ın indiğini ve Mars yüzeyindeki işlemlerine başlayacağını belirten sinyal gelecek.

Zaman Çizelgesi kaynak : Webtekno.com