Javascript ile fonksiyon oluşturma

0
27
views

Kullandığımız editör : Notepad++ 

Öncelikle Sol üst taraftan “File” => “New” adımlarını izliyoruz.

Editörünüz Türkçe ise : “Dosya” => “Yeni” adımlarını izliyoruz.

Öncelikle klasik html taglerini oluşturuyoruz. Head tag’i arasında input(girdi) fonksiyonunu çağırıyoruz tipinin buton , butonun içinde yazılacak değeri value komutuyla atıyoruz. Ben buton olarak ayarladım. Daha sonra script tagleri arasında bir tane function oluşturuyoruz.

oluşturduğumuz fonksiyonun adını “tikla” olarak atadım. “tikla” dan sonra olan iki parantez fonksiyonun çalışmasında büyük bir etmen. Daha sonra fonksiyonda çalışacak olan kodları hazırlıyoruz. Fark ettiyseniz input komutunun sonunda onclick=”” komutu var. bu komutla butona tıklanınca gerçekleşmesini istediğimiz komutlar çalıştırılıyor. onclick=”tikla ()” yazmamın sebebi de oluşturduğumuz fonksiyonda çalıştıracağımız kodların butona tıklanılınca çağrılmasını istememizdir. Alert komutuyla da butona tıklanılınca sayfanın kullanıcıya uyarı vermesi ve uyarıda “butona tıkladınız” yazması gerektiğini kodladım. ve sonuç şu şekilde ;​

Tabii ki oluşturduğumuz fonksiyonu özelliştirmek mümkün ve üzerinde çalışabileceğimiz epey konu var. Fonksiyonlarla bir hesap makinesi , bir yönlendirme ve bir oyun bile yapabilirsiniz.

Örnek olarak bir giriş uygulaması yapalım.

Burada yazdığımız kodları anlayabilmek için önce kendinizi bir bilgisayarmış gibi düşünün ve bu komutlar size verildiğinde ne tür bir tepki verirdiniz onu düşünün. Kodu okumasanızda anlamaya çalışın. Bu kodlarda oluşturduğumuz “var” komutu ile bir tane değer tanıtacağımızı belirttik. Sonrasında “kullanici” adında bir değişken ismi tanıttık. Prompt parametresi ile kullanıcıdan bir veri almak istediğimizi ve alınan bu verinin kullanici adlı değerimize eşit olacağını belirtiyoruz.

İf parametresi ile de eğer girilen değerin “burak” ismine eşit olması durumunda sitenin bize alert parametresi ile alarm vermesini ve verilen alarmın “şifrenizi giriniz” şeklinde olmasını istediğimizi belirttik. Aynı mantık diğer kodlar için de geçerli yalnızca atanan değerler değişti.