Japonlar Bir Asteroide Robot İndirdi!

Hayabusa 2 uzay aracı 3.5 yıllık bir yakalama çalışması sonrasında geçen yaz , 27 Haziran 2018’de Ryugu aseroid’ine ulaştı. 3 aydır asteroid’in 20 kilometre yakınında ve bize asteroid’den fotoğraflar çekip gönderiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde 6 km yakınına yaklaşıp iki farklı fotoğrafını çekti. Bu fotoğrafları gören astrofizikçi Dr.Brian May fotoğraf’ın 3D versiyonunu yaptı ve şuan fotoğrafı 3D olarak inceleyebilmekteler.

Hayabusa 2 uzay aracı’nın asteroid’e en çok yaklaştığı fotoğraf bu oldu. Ardından Hayabusa 2 uzay aracı kendi gölgesinin fotoğrafını çekince 2 Robot’u asteroid’in üzerine yolladı.

Hayabusa uzay aracının yolladığı 2 robot Ryugu asteroid’i üzerinde dolaşmaya başladı. En son dün fotoğraf yolladı.

fotoğrafta gördüğünüz sol taraf RYUGU asteroid’inin yüzeyi oluyor , sağ tarafta ise güneş doğuyor. Daha önce de asteroid’lerin üzerlerine programlanmış uzay araçları gönderiliyordu. Fakat ilk kez dünyadan kumanda ile kontrol edilebilir 2 robot uzayda asteroid üzerinde çıktı. Robot denilince yanlış anlaşılmalar olabilir. Düşündüğünüz eli kolu olan bir robot değil. Yalnızca bir hediye paketi gibi. İçinde örneklerin fotoğrafını çekip inceleyip analiz eden araçlar var. Aldıkları bilgileri öncelikle asteroid’e 20 km yakınlıkta bulunan Hayabusa uzay aracı’na gönderiyorlar , Uzay aracı’da bu bilgileri Japonya’da robotların kontrol edildikleri merkeze yolluyor.

Fotoğraf’ta görmüş olduğunuz veriler , Hayabusa uzay aracı tarafından , Asteroid’in üzerine gönderilen robotlar’dan alınan gerçek veriler. Verileri canlı olarak görmek isterseniz Buraya tıklayarak Hayabusa uzay aracının verilerini online ve anlık olarak görebilirsiniz. Önümüzde ki ay Hayabusa2 aracı asteroid’e yaklaşıp tekrar fotoğraf toplayıp analiz edecek. Önümüzde ki yıl mart-nisan civarında asteroid’e küçük bir patlayıcı yerleştirip bir delik açacaklar. Sonrasında bu kraterin içerisinden veriler toplayıp analiz edecekler. Ve bu delikten Asteroid Madencliği yapacaklar. Yapılan bu uzay keşif görevinin toplam maliyeti 146 milyon dolar. İstanbul’da yapılan bir çok apartmandan daha ucuz bir işlem. Japonya bu uzay aracının uzaya gönderilmesinden 60 yıl önce 2.Dünya savaşından çıkmıştı. Vurgulanması gereken yer şudur ; bizlerin de bunları yapabilecek gücümüz var. Ekonomik durum, siyasal durum bunlara engel değildir. Japonya bunu 2.dünya savaşından tam 60 yıl sonra gerçekleştirdi.

Umarım Türkiye de “İstikbal Göklerdedir.” sözünden yola çıkarak uzay teknolojisi alanında büyük işler başarırız.

İçeriği Oyla
Techno Ares