Google Arama Motorunu Yeniliyor !

İnternet devi, katılmış olduğu bir sosyal ortamda, Google arama motoru’nun 20. yıldönümünü kutlamak için duyurular yaptı.

Pazartesi günü Google, bu hafta 20. yaşı’na basacak olan klasik arama motoru için yeni özellikler açıkladı. 

Amaç, insanlara planlama gezileri, sağlık danışmanlığı ve iş tercihleri ​​yapma gibi uzun vadeli aramalar yapmalarında yardımcı olmaktır. bunlar mutlaka bir arama sorgusu tarafından cevaplanmayacaktır.

Tek bir konuyla ilgili tekrarlı arama yaparsanız, arama sonuçlarınızda görünecek yeni bir özellik “etkinlik kartı” olarak adlandırılır. Örneğin, bir kamp gezisi planlıyorsanız etkinlik kartınız geçmiş aramaları, alakalı aramaları ve diğer içerik önerilerini gösterir. “Koleksiyonlar” adı verilen yeni bir özellik, geçmiş aramaları kaydetmenizi sağlar. 

Google, ayrıca, bir tarayıcıda sorgunuzu yazmanıza gerek kalmadan, ilginizi çekebilecek içerikleri de içeren, mobil tarayıcısına “Keşfet” adlı bir haber yayını ekliyor. Restoranlar veya en sevdiğiniz spor takımları ile ilgili makaleler gibi şeyleri kaplayacak. 

Şirket ayrıca Google Görseller’i, arama motorunu özellikle fotoğraflar için yeni sıralama algoritmaları ve yeniden tasarlanan bir görünümle yenilemektedir. Arama devi, kullanıcıların fotoğraflardaki nesneler hakkında daha fazla bilgi bulmasına yardımcı olan Google Lens aracını da Google Görseller’e taşıyor. Örneğin, bir Görsel aramasında bir beşik görürseniz satın alma bilgilerini veya incelemelerini görmek için üzerine dokunabilirsiniz.

Google ayrıca, Instagram ve Snapchat’da yayınlanan video ve fotoğraf dizilerinin benzeri, arama için “Hikayeler” özelliğine daha büyük bir yatırım getirdiğini de belirtti. Önceden, Google, mobil cihazlar için AMP biçimiyle ilgili hikayeler oluşturmak için yalnızca yayıncılara çalışıyordu. Artık, Google ayrıca, Google aramada dikkate değer kişiler hakkında, gerçekler ve bunlarla ilgili bilgiler içeren Öyküleri oluşturmak için yapay zeka kullanacaktır.

Şirket, kullanıcıların çevrimiçi içerik için aradıklarını değiştirdikçe değişikliklerin arama geliştirmeye yönelik olduğunu söylüyor.

Yardımcı Kaynak : www.cnet.com

İçeriği Oyla
Techno Ares