Gezegenler’in Büyüklük Sıralaması !

0
1899
views

Merkür :

Güneş sistemindeki en küçük gezegen olarak bilinmektedir. İçerdiği kimyasal maddelerden en çok demir bulundurur. %40’lık bir demir bulunma oranı ile en çok demir bulunan gezegenler arasında yer almaktadır.

Mars : 

Mars , dünya’dan sonra en çok yaşam olasılığı içeren gezegendir. İnsanoğlu , yaptığı araştırmalara göre Mars , Dünya’dan sonra İnsanlar için en uygun Gezegen gibi gözüküyor. Aynı zamanda inceleme için ele alınan ilk gezegendir ve Mevsimler bulunmaktadır. Yaşam koşulları’nın detaylı incelenebilmesi için İnsansız Hava Aracı gönderilen ilk gezegendir.

Venüs : 

Dünya’ya en yakın gezegendir. En sıcak gezegen olarak da bilinmektedir. Günlük ortalama sıcaklığı 462 derecedir. Diğer gezegenlerden farklı olup , saat yönü doğrultusunda dönmektedir. Sıcaklığından dolayı insanoğlu henüz Venüs’e bir İHA yollayamamıştır. Çünkü gönderilen İHA’lar henüz yörüngeye inmeden eriyip buharlaşmakta.

Dünya : 

Üzerinde yaşadığımız gezegendir. Güneş sisteminde yaşamın olduğu tek gezegen olarak bilinmektedir. Başka galaksiler ile erişim sağlanılamadığı için yaşamın sadece Dünya’da olduğu düşünülmekte. NASA başka galaksilere yolculuk edebilecek İHA geliştirme çalışmaları yürütmekte.

Neptün : 

Güneş sistemimizde bulunan gezegenler arasında plüton’dan sonra en uzak gezegendir. Yeryüzü’nde bulunan sıcaklık -241 derece olarak bilinmekte. Bu yüzden en az yaşam olasılığı bu gezegende mevcuttur. Venüs gezegeninde ki durum Neptün için de geçerlidir. Yeryüzü çok soğuk olduğundan dolayı İHA larda bulunan bilgisayarlar bu düşük sıcaklıklara dayanamayıp görev dışı kaldıklarından dolayı , NASA’nın en az ilgilendiği gezegenler arasındadır.

Uranüs : 

Uranüs , tamamıyle gazlardan oluşan bir gezegen olmasından dolayı , Gaz gezegeni olarak da bilinmektedir. Güneş etrafında en yavaş dönen gezegendir. Dolayısıyla bir tam turu 84 dünya yılı zamanında dönmektedir. Satürn’ün sahip olduğu halkalar kadar olmasa da 13 halkaya sahiptir.

Satürn : 

Uranüs gibi , Satürn’de gazdan oluşan bir gezegendir. Etrafında bulunan halkalar ile en çok dikkat çeken ve bilinen gezegenlerden biridir. Çekirdeği’nin Kayadan oluştuğu hakkında fikirler bulunmaktadır.

Jüpiter : 

Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegen olarak bilinmekle beraber , yine gazdan oluşan bir gezegendir. Gaz gezegenleri arasında da en büyük Gezegendir. Ve tam olarak 67 tane uyduya sahiptir.Güneş Sistemi