Ekran Kartı (Display Card) #Donanım Parçalarını Öğreniyorum-4

Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartı, mikroişlemcide (CPU) işlenen verilerin monitörde görüntülenmesini sağlayan sinyallere dönüştüren donanım birimidir. Harici ve dahili (tümleşik) olmak üzere iki farklı teknolojide üretilir. Harici ekran kartları bilgisayar sistemine anakart üzerinde bulunan slotlar (genişleme yuvaları) ile bağlanırlar. Dahili ekran kartları ise anakarta tümleşik biçimde üretilir.

 

Nasıl Çalışır?

Bir ekran kartı aynı ilkeler boyunca çalışır. Yazılım, yazılım uygulamaları ile birlikte çalışan görüntü ile ilgili bilgileri grafik kartına gönderir. Ekran kartı, görüntüyü oluşturmak için ekrandaki piksellerin nasıl kullanılacağına karar verir. Daha sonra bu bilgiyi bir kablo aracılığıyla monitöre gönderir.

İkili ve 3 boyutlu verilerden bir görüntü oluşturmak çok zor bir işlemdir. 3B görüntü oluşturmak için, ekran kartı önce düz çizgilerden çerçeve oluşturur. Ardından, resmin kalan piksellerini doldurur. Ayrıca aydınlatma, doku ve renk ekler. Hızlı tempolu oyunlar için bilgisayar saniyede altmış kez bu işlemi yapar. Gerekli hesaplamaları yapmak için bir grafik kartı olmadan, bilgisayarın iş yükü bunların üstesinden gelemez.

 

Ne İşe Yarar?

Ekran kartlarının hepsinin farklı özellikleri bulunur. Fakat buna karşın 3 temel özelliğe sahiptirler. Bunlar; Video Chip; ekranın yansıtması gereken görüntüleri oluşturacak olan sinyalleri üretir. RAM; Ekrana gönderilen görüntü bilgilerinin saklandığı bölümdür. Erişimin mümkün olduğunca hızlı olması gerekir. RAMDAC; Grafik işlemcisinde işlenen ve video belleğine aktarılan bilgiler monitöre gönderilemez. Bunun nedeni bu sinyallerin dijital olmasıdır. Bu sinyallerin monitörlerin kabul edebileceği analog RGB sinyallere dönüştürülmesi gerekir. Bu görevi de grafik kartındaki RAMDAC ünitesi yapmaktadır. Bu üç bileşenin teknolojilerine göre performans gösterirler ve bilgisayar işlemcisine büyük oranda yardımcı olurlar. Ekran kartları PCI ya da AGP veri yolunu kullanmaktadırlar. CPU’dan aldıkları verileri çok hızlı bir şekilde ekrana yansıtırlar. Bu da CPU’nun rahatlamasına yol açmaktadır. Ekran kartının gücü ve hafızası ekrana yansıtılan görüntünün hızını ve kalitesini belirler. Yukarıda bahsedilen 3 unsur grafik kalitesinde büyük önem taşımaktadır.

Bilgisayarlarda ekranın çalışabilmesi için bilgisayarın kasasında ya da laptopların içinde mutlaka ekran kartı olmalıdır. Bilgisayarda gerçekleştirilen her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan bir cihazdır.

 

Başlıca Ekran Kartı Markaları

  • MSI
  • ASUS
  • GIGABYTE
  • EVGA
  • PNY
  • POWERCOLOR
  • SAPPHIRE
  • XFX
  • ZOTAC

 

 

 

 

İçeriği Oyla
Techno Ares