Donanım Parçalarını Öğreniyorum #1- Anakart

0
63
views

Bu serimizde donanım parçalarını öğrenmeye başlamaktayız.

Bilgisayarın en temel parçası ANAKART NEDİR ?

Anakart , bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde bulunduran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik devre.

Anakart üzerinde işlemci soketi, ram slotu, bağlantı soketleri, veri yolları, dahili (onboard) donanım kartları bulunur. Bunların dışında harici donanım kartlarını veri yollarını (genişleme yuvaları) kullanarak anakarta bağlayabiliriz.

Anakart gücünü güç kaynağı’ndan almaktadır. (power supply)  Anakart’a 220 volt gerilim gelmektedir.  Donanım parçaları için 220 volt gerilim çok yüksek gelmektedir bu nedenle anakart 220 Volt gerilimi düşürerek donanım parçalarına dağıtmaktadır.

Aslına bakarsak anakartı tüm birimlerin bir arada toplandığı ve  uyumlu bir şekilde çalıştığı bir köprü olarak görebiliriz.

İlk anakart IBM tarafınbdan üretilmiştir.

IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri) , dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden biridir.

Anakart Çeşitleri
  • XT
  • AT
  • ATX
  • BTX , olmak üzere 4 çeşittir.
XT Anakart

İlk kişisel bilgisayarlarda kallanılan  anakart çeşididir. İşlemci anakarta sabit olarak bulunmaktadır. Bu nedenle işlemcide oluşan sorun direk anakartı da etkileyecektir. İşlemci değiştirme diye bir olay  bu anakart için geçerli değildir.

At Anakart

1982 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzdeki ATX anakartları ile benzerlikleri vardır. AGP, ISA, PCI veri yollarını (genişleme yuvaları) kullamaktadır. İşlemciler sabit olmadığından dolayı işlemci değişikliliği mümkündür.

ATX Anakart

AT anakart modelinden sonra üretilmeye başlanmışır. Diğer anakart çeşitlerinden en farklı yanı bir çok giriş/çıkış desteği sunmasıdır. Atx anakartlarında çeşitli donanımları tümleşik (onboard) olarak  bulunabilirliği artmıştır. Günümüzde en çok kullanılan anakartıdır. Yanı sıra ATX anakartların çeşitli  türleride bulunmaktadır.

  • Mini ATX
  • Micro ATX
  • Flex ATX
  • Extended ATX
  • Workstation ATX

Bu çeşitler ATX Anakart modelinin türevleridir.

BTX Anakart

Bu anakartın asıl amacı donanımı daha soğuk tutabilmektir. İşlemci soğutma sistemi , sistemin güç yönetiminde diğer modellere varan farklılıklar vardır. Anakartı ve anakart üzerinde ki donanımları daha soğuk tutabilmek için işlemci gibi çok ısınan parçaların etrafını açık bırakılıp etrafındaki parçaların yerleri değiştirilmiştir. Ve bu nedenle donanım parçaları daha az ısınmaktadır.

ATX anakart ile BTX anakart arasındaki yerleşim farkalrı.