Büyük Teknoloji Şirketleri’nin Çalışanlarına Sunulan Ayrıcalıklar !

0
43
views

Bugün, Büyük teknoloji şirketleri’nin başarılı mühendisleri ellerinde tutabilmek için çalışanlarına sunduğu ayrıcalıkları sizlerle paylaşacağız.

1- Google

Google , Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük şirketlerinden biri olma ünvanını elinde bulundurmakta. Google’da çalışanlar genellikle çok başarılı mühendisler olduğundan dolayı , Google bu mühendisleri ellerinde tutabilmek için aklınıza gelebilecek her türlü ayrıcalığı başarılı mühendisleri’ne sunmakta. Örneğin Google , sürekli ofise gelmenizi zorunlu kılmaz böylece sizin hem sorumluluk duygunuza güvenini göstermiş olur , hem de bu ayrıcalık ile evden işlerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

2-Microsoft

Microsoft’ta elindeki başarılı mühendisleri kaçırmamak için bir çok ayrıcalığı çalışanlarına sunmakta. Microsoft’ta , çalışanlarına evden çalışabilme ayrıcalığı tanımakta. Ancak Microsoft , çalışanlarına düzenli olarak zam ve hediyeler dağıtmakta. Böylelikle hem rahat bir ortam hem de iyi bir maaş sunmakta.

3-Facebook

Facebook , son zamanlarda yaşadığı bu zor dönemde çalışanlarını az da olsa kısıtladı. Gizlilik ihlali yüzünden yargılanan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg , bu olaydan sonra kişisel bilgi güvenliğine ekstra bir çalışma başlattı. Bundan dolayı Facebook , çalışanları’nın bundan sonra evden çalışmalarına belirli günler haricinde izin vermemekte. Ancak Facebook’unda sunduğu bir çok ayrıcalık bulunmakta. Facebook güncel teknolojileri takip etmekte ve başarılı çalışanlarını el üstünde tutabilmek amacıyla da yeni çıkan cep telefonları ve bilgisayarları çalışanlarına hediye edebilmekte.

4-Yahoo

Yahoo şirketi , Çalışanları’nı el üstünde tutabilmek için en çok ayrıcalık tanıyan şirketlerden birisidir. Şirket çalışanları’na kesinlikle çalışmaları gerektiği söylenmez. Bu başarılı mühendislerde moral kaybı yaratabileceği anlamına gelir. Çalışanlar kendi sorumluluklarını düzenli olarak yerine getirmesi durumunda şirket , çalışanlarına kalıcı olmasa da ev , araba ve çalışabilmesi için ofis verebilmekte. Yahoo şirketi de çalışanlarına evde çalışabilme ayrıcalığını sunmakta. Yalnızca toplantı veya önemli iş görüşmelerinde çalışanlardan ofise gelinmesi rica edilmekte. Aynı zamanda her ay sonu Yahoo şirketi’nin yapmış olduğu puan testi ile , ne kadar başarılı bir mühendis olduğunuz öğrenilmekte. Puanınızın yüksek olması durumunda terfi edilmeniz söz konusudur.