Bill Gates İle Başarı’nın 5 Sırrı !

0
22
views

Bill Gates bildiğiniz üzere dünya’nın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft şirketinin kurucusudur. Bill Gates ile yapılan özel bir röportaj sonrasında Bill Gates başarı sırlarını açıkladı. Bizler de sizler için bunları derledik. Hadi başlayalım !

1-ENERJİNİZ OLSUN

Bill Gates 20 yaşında iken Paul Allen ile Microsoft’u kurdu. Şirketin o dönemde bide yeterince dikkat çeken bir başarısı olmasına rağmen Bill Gates şirket’in iflas edeceğini hiçbir zaman aklından bile geçirmedi , ancak başka bir endişesi vardı. Microsof’ta çalışan çalışanların’ın maaşlarını ödeyip ödeyemeyeceğiydi. Çünkü ne kadar başarılı bir şirket olursanız olun , müşteriler size paranızı gününde veremediği hatta hiç vermediği oluyor.

2-KÖTÜ ÖRNEK OLUN

Bill Gates, Harvard’da okurken okulunu dondurdu ve sene 1975’de Microsoft’u kurduklarında okulu tamamen bıraktı. Hayatta hep şanssız olduğunu düşünen Gates, önüne çıkan şansı değerlendirdi ve alışılmadık bir şekilde bu riski aldı. Microsoft şirketi kurulduktan sonra ,  Harvard’da tanıştığı Steve Ballmer’ı lisansüstü işletme okulundan ayrılmaya ve Microsoft’a katılmaya ikna etti. Bill Gates görevini Ballmer’a bıraktı ve Ballmer şu an Microsoft CEO’su.

3-SIKI ÇALIŞIN

Bill Gates, bir röportaj programında sorulan bir soruya, yalnızca geceleri ve hafta sonları çalıştığını söyledi. Çünkü tüm gününün toplantılarla geçtiğini söyledi. Gece olduğunda toplantı yorgunluğu ile kendisine yazılan E-posta’ları okuduğunu söyledi. Ayrıca hafta sonları da e-posta okuyup , yazdığını söyledi. Her yılın 2 haftası’nı kendisini nasıl daha fazla geliştirebilir diye düşündüğünü belirten Gates, bu sırada başka hiçbir projeyle ilgilenmediğini söyledi.

4-GELECEĞİ YARATIN

Bill Gates kurmuş olduğu Windows’u sene 1985’te şirketlere tanıttı. Ancak sene 1983’te bu projeyi değerlendirmiş incelemiş ve projeyi bir sonraki aşamaya geliştirmişti. Bir bakıma Bill Gates rakiplerinden biraz daha iyi olacak ürünler yaratmıyordu veya bu tür projeler üzerinde çalışmıyordu. Bill Gates insanların yalnızca dönemlik değil , ilerleyen senelerde sürekli kullanacağı bir proje üzerinde çalıştı ve kurmuş olduğu Windows , 1985 yılından beri hizmette.

5-İŞİNİZDEN KEYİF ALIN

Bill Gates ile yapılan bir röportajda Gates , insanlar her gün rutin olarak yaptığı şeyleri sevmeli dedi. İnsanlar , yaptığı işten keyif almıyorsa , ne kadar para kazanırlarsa kazansınlar yaptığı işin , işi yapan kişiyi geliştirmeyeceği konusunu da dile getirdi ; ” Her ne kadar zengin olsanız da , yaptığınız işten keyif almıyor ve kendinize kattığınız bir şeyler olmuyorsa , siz o işi hayalinizdeki mesleğiniz olarak değil , para için yapıyorsunuzdur.” dedi.