3D Yazıcı İle Üretilen İlk Elektrikli Motosiklet!

0
30
views

3D yazıcı teknolojisi gerçekten de ileriki zamanlarda hayatımızın bir parçası olma yolunda ilerlemekte. Geçtiğimiz günlerde 3d yacızı ile böbrek hatta kalp bile üretildiğini görmüştük. Bu da teknoloji’nin gerçekten de bugünlerde ne kadar ileride olduğunu gösteriyor. Organlar dışında ev , mobilya hatta jet ski bile üretildiğini duymuştuk. Ancak 3d yazıcı teknolojisi ile bu sefer çığır açıldı ve Elektrikli Motosiklet üretildi.

Daha önce zaten bir motosiklet 3D yazıcı ile üretilmemiş miydi ? diye söylenebilirsiniz. Evet üretilmişti. Ancak bu seferki Elektrikli olduğu için gerçekten önemli bir gelişme. Tamemen 3D yazıcı ile ekstra bir çaba veya hammadde gerektirmeden üretilmesi yaşam açısından bizler için önemli bir tasarruf.

Yalnızca yapım aşaması bugünlerde fabrika , destek , hammadde , elektrik girişi – çıkışı ayarlamak derken üretimi 2 ay’ı buluyor. 3d yazıcı sayesinde zamandan da tasarruf etmiş oluyoruz.

Bu üretim yine teknoloji devlerinden ve üretim açısından önemli bir ülke olan Almanya’dan geldi. Alman BigRep firması tarafından ilk tasarımı üretilen proje büyük ilgi görmesi sonucunda üretim aşamasına başlandı. Ve 3D yazıcı ile çok kısa bir süre içinde üretim tamamlandı.

Aynalar , koltuk ve hatta tekerlekler’in bile 3D yazıcı ile üretilmesi , Tek hammadde ile neler yapılabileceğini bizlere gösterdi. Ve motor’un sahip olduğu tekerlekler yapısı gereği çok sert ve sağlam. Kıyaslayacak olursak uzay’a gönderilen bir Rover’ın sahip olduğu tekerlekler gibi bir yapıya sahip.