2018 Eylül- 1000 TL Civarı F/P Telefon Alma Rehberi

2018-Eylül ayında 1 ABD doları 6 TÜRK Lirasını geçmişken telefon fiyatlarıda aniden yükselmiştir. Ani fiyat farkları oluşmuştur.  Bu nedenle 1 yıl önce 1000 TL ile aldığınız özellikleri şuan alabilmek biraz zor olmuştur.

Bize gerçek bir uzun kullanım sunabilmesi için dahili hafızanın en kötü ihtimal ile 16 GB olması gerekir. Ram konusunda da en düşük olarak 2 GB olması gerekir. Aksi takdirde fiyat/performans olarak  bizi mutlu edemez. İşlemci kısmında ise olabildiğince yeni işlemci seçilmesi önemlidir.Telefon özellikleri dışında yeni çıkmış bir telefon olması da önemlidir. Nedeni ise bildiğimiz telefonların çıkış tarihinden belirli bir süre geçtikten sonra sistem güncellemeleri almamaktadır ve dolayısıyla işletim sistemi eski kalmaktadır. Ve telefon üreticisi ürününe karşı desteğini çekmektedir.

Listemizi biraz kısa tutmak istedik ve donanım özelliklerine çok dikkat ede ede seçtik önceliğimiz donanım özellikleri olmuştur.

Herhangi bir iyilik veya kötülük sıralaması yapmamaktayız telefonlar birbirlerine eş değerlerde sayılabilecek durumdadır. Karma sıraya göre ;

  • Vestel Venüs V5
  • General Mobile 8 Go
  • Meizu M6

Öncelikle telefon donanım özelliklerini sunalım ;

Donanım özelliklerinde fazla derine inmemeye çalıştım ve daha derine inince neredeyse 3 telefonunda birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz. Tabloya baktığımızda GM 8 Go’nun Ram kapasitesini diğer 2 telefonla karşılaştırdığımızda yüksek bir kapasite farkının olduğunu görüyoruz ancak GM 8 Go’nun Oreo Go android sürümünü kullandığını unutmamak gerek. Oreo Go sayesinde bir çok uygulama Ram’de daha az yer kaplıyor.

Vestel Venüs V5’e biraz değinelim. Öncelikle Vestel’in yerli bir üretici olduğunu unutmayalım.

Bu bir avantajdır. 3 GB Ram ve 32 Gb Dahili hafıza ile 1000 TL fiyat bandıyla dikkat çekmektedir. Diğer özellikleride olması gerektiği gibidir. 5″ ekran boyutu ideal bir boyuttur. 3050 mAh pil ile tahmini olarak 1 günü çıkartmalıdır.  Rakiplerinin yanında dezavantajı ise parmak izi sensörünün bulunmamasıdır.

General Mobile 8 GO’ya değinirsek eğer 800 TL fiyat bandıyla listemizdeki en ucuz telefon olmuştur. 800 TL fiyat olunca donanım özelliklerinden de biraz kısılıyor. Listemizdeki diğer 2 telefon ile kıyasladığımızda Ram ve dahili hafızanın biraz düşük olduğunu görüyoruz.  Diğer donanım özelliklerini incelediğimizde 3500 mAh pil 800 TL bandındaki bir telefon için gayet iyi durumda kalmaktadır ve tahminimce 1 günü rahatlıkla çıkartmalıdır. Ve parmak izi sensörünün olması bir avantajdır. Gm 8 Go’yu listeye alma sebebim ise düşük fiyatlı sürekli olarak  destek alabilecek bir telefon olmasıdır. Google tabanlı bir telefon olmasından dolayı sürekli olarak güncelleme alabilecek bir telefondur. Ve bu GM 8 Go’yu listedeki en kritik özelliği sağlamaktadır. Listedeki diğer 2 telefonun pek bir sürüm güncellemesi alacağını düşünmemekteyim.

 

Meizu M6’ya değinecek olursak. Donanım özelliklerinde 3 GB Ram ve 32 Gb Dahili Depolama standartını korumaktadır. Listedeki diğer 2 telefondan  avantajı ise ön kamerasının 8 MP olmasıdır. Kağıt üzerinde daha yüksek gözükebilir ama kamera konusunda bir yerde anlaşmamamız lazım ki kamerada “MP” ‘tan çok lens önemlidir. Diğer bir avantaj ise Çift Hat olmasıdır.

 

Listemizdeki telefonların donanım özelliklerinden işlemciye pek değinmek istemedin. Nedeni ise listede Vestel Snapdragon markasını kullanırken General Mobile ve Meizu modelleri MediaTek’in işlemci modellerini kullandıklarından dolayı pek bir değinmek istemedim.

 

Telefonları incelediğmizde dezavantajlar ve avantajlar telefonları neredeyse eşit tutmaktadır. Burada iş size düşmektedir. Nasıl bir telefon istediğinize bağlıdır. Örneğin; “Alacağım Telefonda depolamaya dikkat ederim” derseniz. Meizu M6 modelini incelemeniz gerekir. 32 GB dahili depolama olarak güzel bir hafıza sunmaktadır + olarakta 256 GB Micro Sd Kart desteği sunmaktadır.

“Ben Sürekli güncelleme alacak bir telefon kullanmak isterim” derseniz General Mobile 8 Go  modeli tam sizlik olacaktır.

Veya

“Ben yerli bir telefon kullanmak isterim” derseniz Vestel Venüs V5 tam size uygun olacaktır ve elbet memnun olacaksınızdır.

Daha Detaylı Özellikler & Yardımcı Kaynak :

https://www.epey.com/akilli-telefonlar/vestel-venus-v5.html

https://www.epey.com/akilli-telefonlar/meizu-m6.html

https://www.epey.com/akilli-telefonlar/general-mobile-gm8-go.html

 

İçeriği Oyla
Techno Ares